Hazard znany jest na świecie od wieków. Już w starożytnych Chinach grano w karty o pieniądze czy niewolników. W dzisiejszych czasach losowe gry pieniężne są codziennością. Loterie radiowe, zakłady bukmacherskie czy kasyna on-line — wszędzie tam można uprawiać hazard. Sprawdź, jak wykryć osobę uzależnioną od gier hazardowych i jak jej pomóc.
Spis treści
- Hazard — niewinna zabawa czy poważny problem?
- W jaki sposób zachowuje się osoba uzależniona od hazardu?
- Na co zwrócić uwagę, gdy podejrzewamy bliskiego o uzależnienie?
- Jaki jest najlepszy sposób, by zwalczyć chorobę?
- Ośrodek Nad Wartą pomoże osobom uzależnionym wrócić do zdrowia
Hazard — niewinna zabawa czy poważny problem?
Oferta gier pieniężnych w Polsce jest bardzo szeroka. Każdy potencjalny użytkownik może skorzystać z takiego rodzaju gier, jakie mu odpowiadają. Do najpopularniejszych należą:
-
loterie pieniężne,
-
jackpot,
-
gry na automatach,
-
poker,
-
ruletka.
Według wielu osób gry hazardowe to tylko niewinna zabawa. Rzeczywiście tak może być, gdy osoba grająca jest odpowiedzialna i przestrzega ustalonych przed grą zasad (choćby budżetu lub czasu gry). Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy grający nie potrafi przestać grać, zaczyna przegrywać, stawia coraz większe kwoty, by się odegrać i wpada w prawdziwą spiralę. W takim przypadku najbliższe otoczenie takiej osoby musi jak najszybciej zauważyć problem i zrobić wszystko, by nie dopuścić do pogłębiania się zaburzeń behawioralnych.
W jaki sposób zachowuje się osoba uzależniona od hazardu?
Uzależnienie od hazardu można podzielić na 4 fazy. Każda z nich jest inna i powinna być w miarę szybko wykryta. Leczenie uzależnienia od hazardu na każdym kroku jest cięższe i trudniejsze. 4 fazy uzależnienia od hazardu to:
-
faza zwycięstw,
-
faza strat,
-
faza desperacji,
-
faza utraty nadziei.
W pierwszej fazie częstotliwość gier nie jest duża, jednak gracz chciałby zdobyć wielką wygraną. Z czasem powracalność do gry jest dużo większa, a gracz zaczyna odczuwać pobudzenie podczas gry. Druga faza — faza strat — związana jest ze znacznie większymi obstawianymi stawkami. Potrzebne do gry pieniądze osoba uzależniona zdobywa w przeróżny sposób, dodatkowo najczęściej zaniedbuje obowiązki zawodowe i prywatne.
Faza desperacji jest już poważną sytuacją, gdzie pojawiają się problemy finansowe oraz psychiczne, a nieuchronność spłat wierzycieli napędza spiralę gry i coraz większych długów. Ostatnia faza hazardu nazywana jest utratą nadziei. Na tym etapie dochodzi do drastycznych sytuacji rodzinnych i zawodowych, a nawet myśli i prób samobójczych.
Na co zwrócić uwagę, gdy podejrzewamy bliskiego o uzależnienie?
Najważniejsze kroki, jakie możemy podjąć, gdy podejrzewamy bliskiego o uzależnienie to obserwacja i rozmowa. Osoba uzależniona od hazardu będzie zachowywała się nienaturalnie. Szczególnie w kwestiach finansowych, gdy stopień uzależnienia będzie na tyle duży, że doprowadzi do problemów materialnych. W skrajnych przypadkach może to popchnąć bliską osobę do popełnienia przestępstwa w celu zdobycia funduszy.
Szczera rozmowa to także bardzo dobry sposób, by wybadać zachowanie bliskiej osoby. Trzeba jednak pamiętać, że terapia hazardu nie może być przeprowadzana przez osobę niewykwalifikowaną. Rozmowa powinna być luźna, przeprowadzona w spokojnej atmosferze, bez oceniania bliskiego i zmuszania go do mówienia.
Jaki jest najlepszy sposób, by zwalczyć chorobę?
Leczenie uzależnienia od hazardu jest możliwe. Im bardziej osoba uzależniona chce współpracować, tym większe efekty przyniesie terapia hazardu. Najważniejsze jest zrozumienie przez osobę uzależnioną, że hazard nie jest bezpieczną formą rozrywki. Do tego celu warto wykorzystać zestawienia postawionych i wygranych kwot. Uświadomienie uzależnionemu skali pieniędzy, które stracił w trakcie gier pieniężnych to bardzo duży krok do udanego leczenia hazardu. Oczywiście każdy, kto chce, by jego bliski wygrał walkę z uzależnieniem, powinien doradzić mu profesjonalną terapię hazardu, na której oprócz wielu rozmów (indywidualnych oraz grupowych), są także warsztaty i terapie zajęciowe.
Ośrodek Nad Wartą pomoże osobom uzależnionym wrócić do zdrowia
Terapia uzależnień to zwykle długi proces wymagający od osoby uzależnionej dużo siły i samozaparcia, a także wsparcia rodziny i bliskich. Idealne warunki na taki pobyt oferuje ośrodek uzależnień Warta, który jest zaprzeczeniem smutnych i starych przybytków. Ośrodek leczenia uzależnień Nad Wartą oferuje terapię hazardu w wersji podstawowej oraz rozszerzonej. Spotkania grupowe pozwalają na leczenie hazardu poprzez rozmowę o wspólnych doświadczeniach różnych osób. Poznaj kompleksową ofertę leczenia hazardu w ośrodku uzależnień Warta i pomóż bliskiej Ci osobie.
Comments powered by CComment