Jak pomóc osobie uzależnionej która nie chce pomocy

blank

Gdy ktoś bliski zmaga się z uzależnieniem, a jednocześnie nie akceptuje możliwości podjęcia leczenia, możemy doświadczyć poczucia bezradności, strachu i frustracji. Niestety, nie istnieje magiczny sposób na zmuszenie kogoś do podjęcia terapii odwykowej. Niemniej, możemy wspierać tę osobę i pomóc jej znaleźć motywację, która będzie krokiem w kierunku dobrowolnego rozpoczęcia leczenia. Dowiedz się, jak pomóc osobie uzależnionej która nie chce pomocy.

Jak pomóc osobie uzależnionej która nie chce pomocy? Ze zrozumieniem i wsparciem

Zaakceptuj fakt, że nie jesteś w stanie przejąć kontroli nad sytuacją za nią. Chciałabyś tak bardzo, by ta bliska osoba opuściła pułapkę uzależnienia, że gotowa jesteś podjąć wszelkie wysiłki, by jej pomóc. Tęsknisz za czasami, gdy jeszcze nie uległa alkoholizmowi, wierząc, że twój zaangażowanie może zmienić jej postawę. Faktycznie, nie jesteś w stanie za nią tego dokonać. Możesz prosić, błagać, oferować wsparcie finansowe, lecz dopóki ta osoba sama nie uzna swojego problemu i nie zdecyduje o potrzebie pomocy, nie przyczyni to się do rozpoczęcia leczenia.

Pomocna dłoń

Rozmowa z bliską osobą o uzależnieniu: Skuteczne strategie komunikacyjne

Unikaj obarczania jej poczuciem winy i wstydu. Krytyka i obwinianie osoby uzależnionej jedynie zniechęci ją do podjęcia próby zmiany. Słowa pełne obwiniania sprawią, że poczuje się osaczona. Skutecznym sposobem jest użycie wyrażeń zaczynających się od „ja” podczas rozmowy na temat picia alkoholu i zażywania narkotyków. Skoncentruj się na tym, jak uzależnienie wpływa na ciebie i na otoczenie. Zamiast mówić: „To Twoja wina, że niszczy naszą rodzinę. Twoje picie sprawia, że dzieci płaczą. Rujnujesz swoje życie i nasze”, skup się na wyrażaniu swoich uczuć: „Bardzo Cię kocham, ale martwię się o Ciebie z powodu Swojego picia. Obawiam się, jak to wpłynie na Twoje zdrowie i naszą przyszłość. Chcę, aby nasz związek i rodzina były zdrowe i bezpieczne. Wieczorem nie chcę się obawiać, czy wrócisz do domu.

Trudności i wyzwania dla wszystkich zaangażowanych

Zrozumienie mężczyzny w rozmowie. Zmień swoje nastawienie i uznaj, jak trudny jest to problem. Uzależnienie to trudność nie tylko dla osoby uzależnionej, ale także dla jej bliskich – partnera, dzieci, przyjaciół i współpracowników, a także dla samego uzależnionego. Osoba uzależniona stopniowo niszczy wszystkie swoje relacje, począwszy od tych z przyjaciółmi, a skończywszy na relacjach rodzinnych, pozostawiając go samotnym i gotowym zrobić wszystko, aby zaspokoić swoje uzależnienie. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z ogromnej trudności związanej z walką z nałogiem, zarówno dla ciebie, jak i dla osoby uzależnionej. Zrozumiałe jest, że czujesz bezsilność, bezradność, smutek i żal. Uzależnienie przejmuje kontrolę nad życiem osoby nim dotkniętej, a także nad życiem jej rodziny i najbliższych. Dbaj przede wszystkim o siebie, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. To wyjątkowo trudne, ale przejdziesz przez to i uwolnisz się od lęku, niepokoju, nocnych trosk oraz myśli o odcięciu się i ucieczce.

Herbata z imbryka pita w glinianych kubkach

Jak pomóc osobie uzależnionej która nie chce pomocy? Poproś o wsparcie

Zwróć się o wsparcie do osób z ich najbliższego otoczenia. Uzależnienie często sprawia, że osoby uzależnione przekonują samych siebie, że nie mają problemu, że inni mają go gorszego, a picie to kwestia wyłącznie przyjemności. Często lekceważą obawy swoich bliskich, a nawet zaczynają traktować ich jako przeciwników. Czynią tak, uznając, że próbują narzucić im etykietę uzależnionych. Czasem potrzeba więcej niż jednej osoby, żeby uzależniony zrozumiał, jak poważny jest jego problem, zanim zdecyduje się na terapię uzależnień. Najlepiej, gdyby to ktoś, komu ufa, na przykład przyjaciel, brat czy ojciec, zwrócił mu uwagę.

Jak pomóc osobie uzależnionej która nie chce pomocy? Jeśli bliska Ci osoba nie uznaje, że picie stanowi problem, sugeruj jej wizytę kontrolną w poradni leczenia uzależnień. Powiedz, że jeśli nie ma problemu, to nie ma nic złego w skonsultowaniu swojego przypadku z terapeutą leczenia uzależnień. Jeżeli ty lub bliska Ci osoba zmagacie się z uzależnieniem, skontaktuj się z nami, pomożemy. Numer telefonu: 511 462 003

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Nad Wartą.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.